Anasayfa ~ Haberler

Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu

PROF. DR. CAVİT ORHAN TÜTENGİL

SOSYOLOJİ ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU

 

Tarsus’ta 2004 yılından bu yana yayın yapan Aratos Dergisi, bünyesinde oluşturduğu Aratos Kültür-Sanatevi’nde, felsefeden tiyatroya kadar uzanan geniş bir yelpazede, bilim, kültür ve sanat alanlarında pekçok etkinlik gerçekleştiriyor ve kitaplar yayınlıyor.  Aratos Dergisi Kültür-Sanatevi, emekten yana, ilerici ve aydınlanmacı ilkeleri ile toplumsal yaşamın daha adil ve insanca bir gelecek yönünde değişim ve dönüşmesi yolunda çabalarda bulunuyor.

Aratos Dergisi, 2018 yılından itibaren yeni bir etkinliğe imza atarak,  gelecek yıl, bilimsel bir etkinlik olarak sosyoloji araştırmaları sempozyumu gerçekleştirmeyi planlıyor.

Sempozyum, Türkiye’nin ilk kuşak sosyologlarından biri olarak anabileceğimiz ve 7 Aralık 1979 günü bir saldırı sonucu yitirdiğimiz değerli bilim insanı ve aydınımız, Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil anısına yapılacak.

Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu’nun, her yıl Aralık ayının ikinci haftasında (Cumartesi/Pazar) yapılması ve düzenlenecek toplantıda her yıl toplumsal alana dair bir konunun işlenmesi öngörülüyor. 2018’de ilki gerçekleştirilecek olan Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil Sosyoloji Araştırmaları Sempozyumu’nun konusu “Basın Sosyolojisi” olarak belirlenmiştir.

“Basın Sosyolojisi”  başlığı altında, ülkemizin ekonomik ve toplumsal yaşamın koşullarında, gazete, radyo, tv, internet yayıncılığı gibi medya kuruluşlarının habercilik anlayışının toplumsal etkileri farklı boyutlarıyla ele alınacaktır. Basının, işlevini yerine getirirken, gerçeğin topluma sunuluş biçimi, yanlı yayıncılık, haber çarpıtma gibi pekçok boyutunu ele alan bildirilere yer verilecektir.

Sempozyum ayrıca, alt başlık olarak yerel tarih bağlamında yerel gazete ve yerel dergileri de inceleyen bildirilere açıktır. Sosyologlar dışında basın-yayın alanından gelen bildiriler de değerlendirilecektir.

Sempozyumda sunulmak üzere iletilen bildiriler, bilim insanlarından oluşan “Değerlendirme Kurulu” tarafından değerlendirilecek ve sunulmaya değer bulunanlar belirlenecektir. Bildiri metinlerinin sempozyumda sunulması, sonrasında ise kitap olarak basılması ve kalıcı hale getirilmesi hedeflenmektedir.

 

http://www.aratosdergisi.com/tutengil-sempozyumu-sartnamesi.htm

Türkiye Felsefe Kurumu Derneği Yayınları

Raporlar 2

Adres:AHMET RASİM SOKAK 8/2, ÇANKAYA 06550 ANKARA TURKEY , TURKEY Tel. : +90 312 440 74 08 Fax: +90 312 441 02 97 e-mail:turkiyefelsefekurumu@gmail.com