Anasayfa ~ Haberler

Çukurova Üniversitesinde Takiyettin Mengüşoğlu ve öğrencileri adına açılan kitaplık.

kütüphane kuruldu
CIHAN  | ADANA - 16.11.2015 14:15:30
https://www.cihan.com.tr/tr/filozof-takiyettin-mengusoglu-ve-ogrencileri-adina-kutuphane-kuruldu-1938998.htm

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi’nde, Felsefe Bölümü Öğretim Görevlileri ile Prof. Dr. Adnan Gümüş’ün öncülüğünde ve Rektörlüğün katkılarıyla yeni bir kütüphane kuruldu.

 

ÇÜ Eğitim Fakültesi Felsefe Bölümü’nde kurulan kütüphaneye Türk Filozof Takiyettin Mengüşoğlu, Türk felsefeci ve akademisyen Uluğ Nutku, Felsefeci ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanı Tüten Ang, Felsefeci Akademisyen Altan Eserpek’in adı verildi. Takiyettin Mengüşoğlu, Uluğ Nutku, Tüten Ang, Altan Eserpek Kütüphanesinin açılışına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu, Akademisyenler ve kütüphaneye ismi verilen felsefecilerin yakınları katıldı.


Ünlü yazar ve Felsefeci Uluğ Nutku’un eşi Hülya Can Nutku eşinin hayattayken ‘Mengüşoğlu Kütüphanesi’ kurma hayalinin olduğunu hatırlatarak, bu hayalinin yeni gerçekleştiğini söyledi. Nutku, Mengüşoğlu ve öğrencilerinin isminin yaşatılacağı kütüphanede kendilerine ait tüm kitapları toparladıklarını ve okurlara hazırladıklarını söyledi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu ise insanların fani olduğunu, ebedi olmalarını sağlayan şeyin ise birikimleri ve anıları olduğunu söyledi. Merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, “Cumhuriyetin en önemli eserlerinden birisi Çukurova Üniversitesi’dir” sözünü hatırlatan Prof. Dr. Fenercioğlu, “Ülkemizin ebedi varlığı olan Çukurova Üniversitesi’nde geçmişten bu güne büyük katkıları olmuş emektar hocalarımızın eserleriyle hep var olacağını bilmek bizlere onur ve gurur veriyor.” dedi.

Takiyettin Mengüşoğlu ve öğrencileri Uluğ Nutku, Tüten Ang, Altan Eserpek Kütüphanesinin açılış kurdelesini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu törene katılan akademisyenlerle birlikte kesti.

 

Ayrıca kütüphaneye kitap bağışlayan, katkısı olan katılımcılara da birer teşekkür plaketi verildi. Bunun yanı sıra ÇÜ Mithat Özsan Amfisi’nde Türkiye’de Felsefi Antropoloji Çalışmaları sempozyumu gerçekleştirildi.

Türkiye Felsefe Kurumu Derneği Yayınları

Raporlar 2

Adres:AHMET RASİM SOKAK 8/2, ÇANKAYA 06550 ANKARA TURKEY , TURKEY Tel. : +90 312 440 74 08 Fax: +90 312 441 02 97 e-mail:turkiyefelsefekurumu@gmail.com